Ime predmeta: | Mednarodno poslovanje |
Semester izvedbe: | 2. semester (pomladni) |
Tip predmeta: | obvezni |
Kreditne točke: | 6 KT |
Študijski program: | Poslovne vede (MAG) |
Primarni jezik izvedbe: | slovenski jezik |
Uvod
Predmet se bo izvajal v slovenskem jeziku in je obvezni predmet skladno z uradno potrjenim učnim načrtom na magistrskem študijskem programu Poslovne vede. Predmet obravnava tradicionalne in sodobne teorije ter prakso na področju mednarodnih ekonomskih odnosov.
Predpogoji za vključitev v delo pri predmetu
Predpogoj za vključitev v delo pri predmetu je obvladovanje osnov makroekonomije in mikroekonomije z dodiplomskega študija. Študenti morajo obvladati osnove matematike, ki jim med drugim omogočajo tudi aplikacijo matematičnih funkcij, integrala ter odvoda. Študentje morajo imeti zadostno znanje slovenskega jezika, da se lahko sporazumevajo s predavatelji ter študenti, da lahko sledijo predavanjem ter da lahko razumejo študijske materiale, ki bodo posredovani tekom izvedbe predmeta.
Cilji
- Umestiti mednarodno poslovanje v makroekonomski kontekst ter predstaviti pomen mednarodnih inštitucij na področju mednarodnih ekonomskih odnosov.
- Študente seznaniti s teoretskimi osnovami na podlagi katerih bodo razumeli vzroke, mehanizme ter koristi mednarodnih ekonomskih odnosov z vidika tradicionalnih in sodobnih teorij.
- Pri študentih razviti sposobnosti samostojnega razumevanja ter kritične presoje skladnosti in razkoraka med teorijo in prakso na področju zunanjetrgovinskih tokov.
- Pri študentih razviti sposobnosti samostojnega razumevanja ter kritične presoje tujih naložb v kontekstu mednarodnih ekonomskih odnosov.
- Razviti sposobnost analize vzrokov in posledic posameznih ukrepov in instrumentov mednarodnega poslovanja (instrumentov omejevanja zunanje trgovine...)
Kompetence:
- zmožnost razumevanja zakonitosti in principov mednarodnega poslovanja in mednarodnih ekonomskih odnosov;
- zmožnost poglobljenega razumevanja kvantitativnega pristopa k analizi vzrokov in posledic mednarodne menjave ter tujih naložb;
- zmožnost celovitega kritičnega mišljenja kakor tudi sposobnost analize, sinteze ter predvidevanja rešitev s področja mednarodnih ekonomskih odnosov .
Učni izidi
Ko bo opravil izpit, bo študent zmožen:
- razumeti osnovne pojme in posebnosti mednarodnega poslovanja ter motiv za mednarodno poslovanje v primeru razlik v produktivnosti proizvodnih dejavnikov;pojasniti vzorec mednarodne proizvodne specializacije;
- razumeti pojme kot so pogoji menjave, ponudbena krivulja;razumeti vzroke in posledice tujih naložb;
- razumeti in analizirati mehanizme, vzroke ter posledice mednarodne menjave v skladu z osnovno teorijo mednarodne menjave, klasično teorijo mednarodne menjave, teoretskim modelom Heckscherja in Ohlina ter alternativnimi teorijami mednarodne menjave;
- razumeti osnovne značilnosti liberalizacije mednarodne trgovine v okviru GATT/WTO, razumeti značilnosti globalnega gospodarstva in značilnosti evropskega povezovanja.
Vsebina predmeta:
- Uvod v mednarodno poslovanje ter osnovne informacije o predmetu.
- Pojmi in posebnosti mednarodne menjave.
- Doktrine in teorije mednarodnih ekonomskih odnosov.
- Vloga in delovanje mednarodnih inštitucij (WTO, Mednarodni denarni sklad, Svetovna banka) ter pomen regionalnih integracij v sodobnem svetu (EU, NAFTA, ASEAN, MERCOSUR...) .
- Osnovna teorija mednarodne menjave.
- Klasična teorija absolutnih in relativnih primerjalnih prednosti.
- Teoretski model Heckscherja in Ohlina in alternativne teorije mednarodne menjave.
- Optimalna proizvodna specializacija v pogojih proste mednarodne menjave.
- Usmerjanje mednarodne menjave ter najnovejši trendi na področju teorije in prakse.
- Tuje naložbe.
Oblike dela
- frontalna oblika poučevanja
- samostojno in individualno delo študentov
Metode (načini) dela
- razlaga
- razgovor/debata
- študija primera
- reševanje nalog
- vključevanje gostov in strokovnjakov iz prakse v poučevanje
Sistem ocenjevanja in kriterij
Preverjanje znanja se izvaja s pomočjo končnega pisnega izpita. Za pozitivno končno oceno je potrebno zbrati najmanj 50 % vseh točk.
Učni in študijski material
- Krugman, P., Obstfeld, M.: International Economics: Theory and Policy. New York: Addison Wesley, 2003. XXIX, 754 str.
- Šenk Ileršič, I.: Mednarodno poslovanje (izbrana poglavja). Ljubljana: GV Založba, 2013.
- Vaupot, Zoran. Gravitacijski modeli in mednarodne transakcije v srednji in vzhodni Evropi. Bančni vestnik : revija za denarništvo in bančništvo, jul.-avg. 2017, letn. 66, št. 7-8, str. 59 – 65.
- Izbrani članki iz izbranih mednarodnih revij s področja mednarodnega poslovanja
- Prosojnice s predavanj s povzetki temeljnih vsebin ter dodatna gradiva za računske vaje ter drugi študijski materiali dostopni v VIS-u.
Govorilne ure
- pred in po predavanjih
- po dogovoru